#ciekawostki o ośmiornicy…

#ciekawostki o ośmiornicy olbrzymiej:
– ośmiornica olbrzymia jest głowonogiem z rodziny ośmiornicowanych
– waży do 50 kilogramów i posiada zasięg ramion około 6 metrów. Obok Haliphron atlanticus, ośmiornica olbrzymia jest jedną z największych ośmiornic na świecie. Rekordowy osobnik ważył 272 kilogramy i miał rozpiętość macek sięgającą 9,6 metrów.
– prowadzi drapieżny tryb życia, zjada małże, ryby, kałamarnice, kraby, rzadziej ryby lub inne ośmiornice. Badania naukowców z ostatnich lat ukazały jednak, że te ośmiornice mogą odżywiać się nawet małymi rekinami w ich naturalnym środowisku, a w 2012 roku pewien fotograf sfotografował ośmiornicę olbrzymią atakującą i zatapiającą mewę
– mimo ogromnych rozmiarów, ośmiornice olbrzymie żyją stosunkowo krótko – 3-5 lat.
– występuje w północnej części Oceanu Spokojnego, od wybrzeży Ameryki Północnej na wschodzie aż po Japonię na zachodzie
– zamieszkuje wody oceaniczne do głębokości zwykle 100 metrów, choć mogą schodzić na głębokość nawet 1500 metrów.
– prowadzi samotny tryb życia, w pary łączy się na okres kopulacji
– w sytuacji zagrożenia może wyrzucić wydzielinę (sepię), zakamuflować się (potrafi zmieniać ubarwienie) lub uciec ruchem odrzutowym. Posiada także trującą wydzielinę gruczołów jadowych.
– samica składa 120 000 do 400 000 jaj, którymi nieustannie się opiekuje. Samice ośmiornic olbrzymich przestają wówczas jeść i umierają z głodu i zmęczenia tuż po tym, jak z jaj wyklują się młode ośmiorniczki. Samiec umiera kilka tygodni po kopulacji.
– ośmiornice olbrzymie są jednymi z najbardziej inteligentnych stworzeń morskich – potrafią rozpoznawać i przywiązywać się do ludzi, z którymi wchodzą w kontakt (np: w oceanariach). Potrafią rozwiązywać proste zagadki logiczne, puzzle, otwierać butelki, a nawet układać kostkę Rubika. Mózg ośmiornicy jest złożony, pofałdowany i zawiera około 300 milionów neuronów. Znane są z tego, że umieją otwierać zawory zbiorników, niszczyć drogi sprzęt i generalnie siać spustoszenie w laboratoriach i akwariach. Według najnowszych badań, uważa się, że mogą być zdolne do zabaw ruchowych (jak małe dzieci) i posiadać indywizualna osobowość.
– jest gatunkiem jadalnym, poławianym ze względu na walory smakowe mięsa
– okazjonalnie może przejawiać zachowania kanibalistyczne, zjadając mniejszych przedstawicieli własnego gatunku
– są zmiennocieplne, zatem ich metabolizm zwalnia w zimnej wodzie, a przyspiesza w ciepłej
– mogą być trzymane jako zwierzęta domowe, ale to oczywiście wymaga dość dużego akwarium
– występują w wielu oceanariach na całym świecie (choćby w Polsce)

#gruparatowaniapoziomu #natura #przyroda #osmiornice #fotografia #dziendobry #zwierzeta #zwierzaczki #smiesznypiesek